• Nieużytki Sztuki. Dzierżawa pod uprawę

  2014-04-12
  WROCŁAW | MUZEUM WSPÓŁCZESNE WROCŁAW

  Proponujemy uprawę warzyw sezonowych, ziół, kwiatów, roślin polnych i ozdobnych na specjalnie przygotowanych grządkach przy Muzeum Współczesnym Wrocław.
  Bezpłatnie udostępnimy grządki w okresie wiosenno- jesiennym każdemu, kto zechce się nimi zaopiekować. Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem. Zarówno amatorzy, jak i działkowicze z długim stażem są mile widziani. Zależy nam na współpracy uczestników projektu i uczeniu się od siebie nawzajem.  Zainspirowani pomysłem artystki Elżbiety Jabłońskiej na „Nieużytki Sztuki” postanowiliśmy wspólnymi siłami stworzyć ogród, który może zmienić dotychczas niewykorzystany teren za Muzeum Współczesnym Wrocław w miejsce upraw i spontanicznych sąsiedzkich spotkań.  Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy podwyższone grządki, miejsce na zielnik, szklarnię typu „foliak” oraz kompostownik. Zapewniamy także niezbędne narzędzia, wsparcie techniczne oraz dostęp do poboru wody.  Nieużytek Sztuki przy MWW stanie się także przestrzenią warsztatową, w której będziemy uczyć podstaw ogrodnictwa i prowadzić guerilla gardening min. rozrzucanie w przestrzeni miejskiej uprzednio ulepionych ziemnych „bomb” z nasionami roślin łąkowych.  Wszystkich chętnych zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne 12.04.14 o godzinie 12.00 w MWW.  Zrelaksuj się. Zasadź łąkę.


  Projekt artystyczny autorstwa Elżbiety Jabłońskiej dotyczy bezpłatnej dzierżawy terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi, przyległych do publicznych galerii i muzeów. To propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta lecz również sztuki, czego następstwem może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej, zbliżenie do instytucji sztuki, zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami.  Projekt jest próbą reinterpretacji pojawiających się w polskiej sztuce współczesnej wątków
  związanych z uprawą (Julita Wójcik, duet Kwiatuchi) z ideą zasiewów (Teresa Murak), a także
  ponownego zdefiniowania zasad partycypacji społecznej w przestrzeni sztuki.  Projekt "Nieużytki Sztuki" jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  KOMENTARZE