• Miejskie pszczoły

  2014-07-03 12:58:26
  WARSZAWA | Królikarnia

  W Królikarni stanęły ostatnio ule! Pomysł koresponduje z projektem Nieużytki sztuki. Nasza mała pasieka pomoże roślinom w zapylaniu kwiatów a rośliny dostarczą pszczołom pokarmu i materiału na miód.

  Kilka słów od Miejskich Pszczelarzy:

  „Miejskie pszczoły to pomysł na rozwijanie i promowanie w Warszawie miejskiego pszczelarstwa. Niektórzy mogą powiedzieć – szaleństwo – stawiać ule pełne pszczół w centrach miast na dachach budynków. To jednak działa i wcale nie jest takie trudne. Chcemy pokazać jak to zrobić w praktyce i zachęcić innych do hodowania własnych pszczół i zbierania od nich miodu.

  Miejskie pszczoły to pomysł sprawdzony. W wielu miastach hodowla pszczół jest czymś niemal powszechnym, a w ostatnich latach jej popularność rośnie. W ciągu ostatnich 3 lat liczba miejskich pszczelarzy w Londynie wzrosła niemal czterokrotnie - zaś dane o ich licznie są zaniżone, bo wielu nie realizuje obowiązku rejestracji miejskich pasiek. Dachy Nowego Jorku czy Sztokholmu pełne są uli.

  Czemu hodować pszczoły? Bo są fascynujące. Ale też wymierają i coraz bardziej chorują - miasta mają szansę stać się ich ostoją. Warto im pomóc. Bez nich świat natury który znamy przestałby istnieć.
  Można pomyśleć - miejskie środowisko dla pszczół jest trudne, po co hodować je w mieście skoro ich miejsce jest na wiejskich łąkach i w lasach? Nic bardziej mylnego! W miastach nie używa się chemicznych środków ochrony roślin, występuje tu o wiele więcej dzikich gatunków roślin z których pożytek czerpią pszczoły. Nie doceniamy ilości roślin rosnących mniej lub bardziej dziko w naszej najbliższej okolicy.

  Chcemy, aby w Warszawie hodowla pszczół była czymś oczywistym i rozpowszechnionym. Żeby widok śródmiejskiego dachu i postawionego na nim ula był czymś naturalnym.”
  Galeria

  KOMENTARZE