processing...

Przewrót

Słowa znalezione w internecie, “wygooglowane” uczyniłam motywem przewodnim pracy Przewrót realizowanej w ramach madryckiej odsłony Obozu Solidarność (2011 rok).

„'Solidarność' i sprowokowane przez nią wydarzenia stają się coraz bardziej zamierzchłą historią. Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to znakomita okazja, żeby przyjrzeć się, czym jest dzisiaj idea Solidarności w Europie: jak hasło i idący za nim ruch odmieniły europejską wrażliwość, na ile przetrwały tamte wartości, a na ile uległy przemiałowi konsumpcji, mechanizmów gospodarki wolnorynkowej, narastającej materializacji życia, chciwości, utożsamiania izolacji z bezpieczeństwem, itp. Projekt daje szansę na krytyczne zastanowienie się nad przyszłością solidarności i tym, jakie nowe znaczenia i zjawiska mogą się z nią wiązać. Czy uda się odmłodzić tę ideę, czy stanie się ona nieuchronnie emblematem starzejącej się Europy, w której solidarność będzie polegała jedynie na obronie kosztownych przywilejów ludzi starych? Czy Europę stać na solidarność z nielegalnymi emigrantami, czy pozostaje jej tylko coraz mocniejsza obrona granic przed ich przenikaniem? Czy solidarność w ogóle jest żywą ideą europejskiej konstytucji cywilizacyjnej, czy tylko emblematem, za którym łatwo ukryć cyniczne interesy?”28 39

 Szukając pomysłu na aktualną interpretację idei Solidarności, w obliczu zmian zachodzących w świecie po raz kolejny sięgnęłam po słowo. Hasła z przewrotów w Syrii, Grecji, Hiszpanii, Libii, Egipcie pochodzące z transparentów trzymanych przez bojowników o wolność wyjęłam z kontekstu, wyhaftowałam białą nicią na niewielkich białych płótnach. Sposób ekspozycji w przestrzeni publicznej przypominał tybetańskie fagi modlitewne. W ten sposób powstały wyjątkowe, współczesne tanki zaopatrzone w tekst wywodzący się z wszechogarniającej cyber dostępności, oparte na konfrontacji rzeczywistości z polityką.

PREZENTOWANA NA WYSTAWACH

Obóz solidarność
Matadero, Madryt, Hiszpania
2011
Przewrót
Przewrót
Przewrót
Koszulki z nadrukiem, Odzież z nadrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulkach, Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Tuchola, Świecie, Grudziądz, Chełmno, Chojnice Koszulka z nadrukiem, Odzież z sitodrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulce Bydgoszcz, Koszulki Toruń, T-shirt Inowrocław, Podkoszulek Włocławek, Bluza Tuchola, Odzież robocza Świecie, Spodnie Grudziądz, Kurtki Chełmno, Nadruki na koszulkach Chojnice Zacznij pracować jako opiekunka w Niemczech. Praca w Niemczech dla każdego.