processing...

Nowe Życie

Kilka lat temu w Trzeciewcu - wsi położonej niedaleko Bydgoszczy - polska artystka Elżbieta Jabłońska znalazła neon Nowe Życie, który w latach 70. oświetlał działającą tam Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. Takich miejsc było wówczas wiele. Na środku pól stały zakłady produkcyjne, na które składały się budynki biurowe i pomieszczenia gospodarcze, gdzie pracowali ludzie z okolicznych wsi i małych miasteczek. Pozostały po nich ślady - zniszczone pustostany, niedziałające maszyny, nic dzisiaj nie znaczące szyldy. W 2010 r. Elżbiecie Jabłońskiej udało się przejąć podniszczony neon spółdzielni z Trzeciewca i nadać mu nowe życie.

Od tamtej pory neon w charakterze pracy artystycznej podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Do Bytomia neon przyjedzie z Lublina i zostanie ustawiony przy byłej kopalni Rozbark - w miejscu, w którym niegdyś umieszczona była nazwa kopalni. Stanowić będzie jedną z prac zaprezentowanych w ramach tegorocznej wystawy dla młodszego odbiorcy (i nie tylko!). Nazwa neonu, będąca jednocześnie tytułem całego projektu, została potraktowana jako punkt wyjścia dla szeregu działań artystycznych i dyskusji dotyczących szeroko rozumianego tematu zmiany. Efektem są prace zrealizowane we współpracy artystów z dziećmi.

Tytułowe Nowe Życie nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie. Kluczowym tematem wystawy stało się zainicjowanie nowych stylów życia i wskazanie rozwiązań (możliwych i niemożliwych) dla miast dalekich od doskonałości. Dzieci wspólnie z artystami szukały inspiracji w kosmosie i pod ziemią, na zapisanych murach i pobliskich podwórkach, miejscach znanych i lubianych, ale także w opuszczonych ruinach.

PREZENTOWANA NA WYSTAWACH

a wszystko co istnieje jest miłością
Galeria EL w Elblągu
2022-01-13
(nie)dokładnie
bwa Bydgoszcz
2021-09-08
Nowe Życie
Nomus (Gdańsk)
2018-12-11
Powolność
TRAFO Trafostacja Sztuki (Szczecin)
2018-09-10
Nowe Życie
Synagoga w Fordonie
2018-09-05
Nowe Życie
Muzeum Współczesne (Wrocław)
2018-08-08
Nowe Życie
Galeria Bielska BWA (Bielsko-Biała)
2018-08-03
Nowe życie
Zachęta (Warszawa)
2018-07-30
Noc muzeów
Fabryka Sztuk (Tczew)
2018-05-19
THE BEST GALLERY NEW WORKS IN THE COLLECTION
Zachęta (Warszawa)
2017-08-30
Diskussion zur Ausstellung: Nowe Życie (Neues Leben)
Polnisches Institut in Berlin
2016-10-25
Common affairs - revisiting the views award - contemporary art from Poland
Deutsche Bank KunstHalle, Polish Institut Berlin, Berlin Niemcy
2016-07-21
Powszechna Improwizacja (1) - Nowe Życie
Teatr Powszechny, Warszawa
2016-03-15
ZAPAL SIĘ!
Muzeum Rzeźby X. Dunikowskiego, Królikarnia, Warszawa
2014-08-09
NOWE ŻYCIE. WYSTAWA DLA NAJMŁODSZYCH
CSW Kronika, Bytom
2013
Nowe życie
Warsztaty Kultury, Teatr w budowie, Lublin
2013
Nowe życie
Relokacje, Bydgoszcz, Zławieś Wielka
2013
Sen jest drugim życiem
BWA, Galeria Miejska w Tarnowie
2012
Podróż na wschód
Galeria Miejska Arsenał, Białystok kurator: Monika Szewczyk, Anna Łazar
2011
Podróż na wschód
Art-Kyiv Contemporary, Mystetskyi Arsenał, Kijów, Ukraina
2011
Smakołyki
Miejska Galeria Sztuki Arsenał, Poznań, kurator: Zofia Starikiewicz
2010
ALTERNATIVA HOUSEWARMING / PARAPETÓWKA
Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk
2010
Nowe Życie
Koszulki z nadrukiem, Odzież z nadrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulkach, Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Tuchola, Świecie, Grudziądz, Chełmno, Chojnice Koszulka z nadrukiem, Odzież z sitodrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulce Bydgoszcz, Koszulki Toruń, T-shirt Inowrocław, Podkoszulek Włocławek, Bluza Tuchola, Odzież robocza Świecie, Spodnie Grudziądz, Kurtki Chełmno, Nadruki na koszulkach Chojnice Zacznij pracować jako opiekunka w Niemczech. Praca w Niemczech dla każdego.