processing...

Partytura na głosy zwierzęce

To wielopoziomowy, rozbudowany projekt oparty na współpracy z wieloma środowiskami.
W realizacji koncepcji Elżbiety Jabłońskiej bierze udział kilkadziesiąt osób, których zaangażowanie i prowadzony dialog stanowi podstawę procesu twórczego.
Jest on dla autorki przestrzenią doświadczalną i równoważną z planowanym efektem końcowym. Dokumentacja zgromadzona w trakcie pracy nad projektem,
w postaci nagrań audiowizualnych, stanowi materiał wyjściowy do stworzenia ostatecznej formy instalacji o charakterze synkretycznym.
Próba przeniesienia zarejestrowanych dźwięków wydawanych przez zwierzęta żyjące w bydgoskim ogrodzie zoologicznym na język współczesnego zapisu muzycznego jest efektem współpracy z kompozytorem Marcinem Gumielą.

Powstała partytura stanowi rodzaj inspiracji, a praca nad nią zakłada możliwość indywidualnej jej interpretacji przez dyrygentkę Agnieszkę Sowę oraz uczestników Chóru Akademickiego UTP im J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy, uczestników projektu.

Zarejestrowane pomruki, buczenia, wycia, skomlenia, skowyty zwierząt stały się pierwowzorem dla pracy kompozytora, dyrygenta i chórzystów zaproszonych do współpracy przy projekcie.Wszelkie nagrania zostały zarejestrowane w sposób niebudzący niepokoju wśród nagrywanych zwierząt.

Specyfika i położenie miejskich, niewielkich ogrodów zoologicznych i ich funkcjonowanie skłania do refleksji nad stosunkiem człowieka mieszkającego w mieście do szeroko rozumianej przyrody. Zwierzęta przebywające w zamkniętych przestrzeniach, żyjące w schemacie wynikającym z faktu zniewolenia, nabierają charakterystycznych, podobnych cech i zachowań. Wspólna egzystencja na niewielkim terenie powoduje ogromne emocje zwierząt w trakcie podstawowych czynności jak np. karmienie. Dźwięki jakie są słyszalne w trakcie rozwożenia karmy, są porównywalne z wykonaniami utworów chóralnych o wyjątkowo bogatej melodyce, zaskakujących zmiennościach natężenia dźwięku i ostatecznym euforycznym zakończeniu.

naglosy.elajablonska.com/

PREZENTOWANA NA WYSTAWACH

a wszystko co istnieje jest miłością
Galeria EL w Elblągu
2022-01-13
(nie)dokładnie
bwa Bydgoszcz
2021-09-08
Partytury na głosy zwierzęce
Festiwal Muzyka w Willi Blumwego w Fabryce Obrabiarek do Drewna w Bydgoszczy
2019-06-24
Partytura na głosy zwierzęce
Galeria Arsenal (Białystok)
2018-03-17
Partytura na głosy zwierzęce. Wykonanie V
Nomus (Gdańsk)
2017-11-27
Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
UMK Toruń
2016-07-05
Partytura na głosy zwierzęce. Wykonanie premierowe.
CSW Toruń
2016-01-09
Partytura na głosy zwierzęce, prezentacja projektu
Galeria Farbiarnia, Bydgoszcz
2015-11-27
Partytura na głosy zwierzęce
Partytura na głosy zwierzęce
Partytura na głosy zwierzęce
Partytura na głosy zwierzęce
Partytura na głosy zwierzęce
Partytura na głosy zwierzęce
Koszulki z nadrukiem, Odzież z nadrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulkach, Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Tuchola, Świecie, Grudziądz, Chełmno, Chojnice Koszulka z nadrukiem, Odzież z sitodrukiem, Fruit of the loom, Nadruki na koszulce Bydgoszcz, Koszulki Toruń, T-shirt Inowrocław, Podkoszulek Włocławek, Bluza Tuchola, Odzież robocza Świecie, Spodnie Grudziądz, Kurtki Chełmno, Nadruki na koszulkach Chojnice Zacznij pracować jako opiekunka w Niemczech. Praca w Niemczech dla każdego.