• Jabłko Cezanne'a

  2014-08-22
  OLSZTYN | BWA Olsztyn

  Wczoraj odbyło się nasze kolejne wydarzenie z cyklu Nieużytki Sztuki, tym razem było to Święto Jabłka - od Cezanne'a do Nieużytków Sztuki.
  Niestety zmienna pogoda nie pozwoliła nam na spotkanie w ogrodzie, ale zaaranżowaliśmy prawdziwy malarski plener w holu BWA.

  Znów cały dzień przygotowań i emocji, gotowania, układania, smakowania. Oprócz sztalug i stołów ustawiliśmy kilka martwych natur zrobionych z samych jabłek. Część jabłek zresztą pochodziła ze starego sadu, który rośnie jeszcze tuż obok naszej Galerii, a kiedyś wyznaczał koniec miasta. Ponieważ chcieliśmy przenieść chociaż fragment naszych Nieużytków do wnętrza, to na honorowym miejscu stanęła najmniejsza skrzynka (taka, którą dało się przenieść) z pomidorami i aksamitkami. Malując nasze jabłkowe kompozycje inspirować mieliśmy się Cezanne'em, nie mogło więc zabraknąć jego obrazów, które pojawiały się na telewizorze zamiennie z logiem Nieużytków. W obawie czy goście domyślą się, że spotkanie z ogrodu na tyłach budynku przeniesione jest do wnętrza Galerii ułożyliśmy jabłkową ścieżkę prowadzącą od grządek przez parking, atrium i wreszcie do Galerii.
  Zaczęli schodzić się ludzie i szybko każdy zajmował miejsce, to przy sztalugach, to przy stole. Po niedługim czasie pierwsze prace zawisły na ścianie. W przerwach w malowaniu goście mogli próbować przygotowanego poczęstunku, a i niektórzy sami coś przynieśli. Wszystkie potrawy oczywiście obowiązkowo musiały być z dodatkiem jabłek. Mieliśmy więc dwie szarlotki, ciasto z jabłkami i orzechami, chlebek z jabłkiem, sałatkę z buraczków i jabłek, racuchy z jabłkami i zupę z dyni i jabłek.
  Gościom miejmy nadzieję spotkanie się podobało, a projekt Nieużytki Sztuki zyskał kolejnych fanów.
  Jedna z Pań podsumowała nasze wydarzenie tak: Kiedyś BWA było świątynią dla wybranych, a dziś jest po prostu dla nas - byliśmy bardzo dumni z tego stwierdzenia!
  Galeria

  KOMENTARZE

  • Alicja F. (2014-08-26 15:10:46)
   Spotkanie z jabłkami w tle było radosne i pełne gości. Przekrój wiekowy uczestników / od najmłodszych przez młodzież do wcześniej urodzonych/ świadczy o zainteresowaniu taką formą spotkań. "Nieużytki sztuki" oswajają nas z przestrzenią BWA. Pyszne były ciasta i inne przysmaki przyniesione przez uczestników. Wszyscy pytają o przepis na ciasto jabłkowe zrobione przez Słodkie Malinki. Pozdrawiam ciepło Alicja