• wieści z HerbaVita

  2014-07-15 14:20:28
  Herba Vita | Alicja F. | OLSZTYN | BWA Olsztyn

  Odwiedzam moją grządkę po 14 dniowej przerwie i już z daleka widzę piękne pomarańczowe kwiaty nasturcji. Tak się cieszę że w końcu zakwitła i dodała grządce koloru.
  Nasturcja dobrze rośnie na słońcu lub w lekkim cieniu. Na mojej grządce ma idealne warunki i jest bardzo okazała. Pomimo że wysiałam odmianę karłowatą rozrosła się pięknie , ma duże okrągłe liście i obficie kwitnie. Piękne pomarańczowe kwiaty powinny zdobić grządkę do jesieni.
  Zarówno liście jak i kwiaty mają ostry aromat , dodają smaczku sałatkom i kanapkom. Młode nasiona mają mocniejszy aromat, dlatego posiekanych używa się do sosu tatarskiego zamiast chrzanu. Marynowane w occie mogą udawać kapary. Całe kwiaty pięknie dekorują potrawy. Liście zawierają tak dużo witaminy C , że uważa się je za środek skutecznie leczący zaziębienie.
  W części z ziołami pięknie rośnie Majeranek . Najczęściej znany jako przyprawa do mięs ale ma zastosowanie w kosmetyce do regeneracyjnych kąpieli i w medycynie – kwitnące pędy do sporządzania naparu na ból głowy i zwykłej niestrawności. Wywaru lub olejku aromatycznego dodaje się do kąpieli , maści i kompresów przy bólach reumatycznych i nerwobólach.
  Liść Majeranku dodaje się do potpourri i pachnących poduszek.
  Jest ciepło , powiewa delikatny wiaterek a wokół grządki unosi się delikatny zapach ziół i kwiatów. HerbaVita cieszy oko i uspakaja aromatem ziół .
  Pozdrawiam wszystkich ogrodników . Alicja
  Galeria

  KOMENTARZE