• Pomidory

  2014-07-07

  Palikowanie
  Krzaki pomidora podpierani palikami z uwagi na słabość łodyg skłonność do kładzenia się roślin na ziemi. Istnieją odmiany (balconi red) nie wymagające podpór oraz odmiany (pokusa/koktajlowy), które wymagają wysokich (1,5-1,8 m) podpór. Rośliny wiążemy do palików trzy-czterokrotnie w ciągu sezonu, w miarę postępu wzrostu krzaka. Jeśli grona owoców są bardzo duże i ciężkie podwiązujemy je oddzielnie.

  Prowadzenie pomidorów
  Pomidor ma zdolność wypuszczania z kątów liści bocznych pędów. Ich wzrost zwykle jest tak silny i sprawia, że krzak pomidora staje się gęstą plątaniną łodyg, liści, kwiatów i owoców. Wszystkie boczne pędy mają zdolność tworzenia gron kwiatowych.

  Pędy boczne wybijające w kątów liści


  Ograniczamy ilość pędów, aby roślina nie wysilała się nadmiernie i szybciej wchodziła w owocowanie. Zbyt duża ilość pędów i liści powoduje, że sadzonka pomidora wolniej wysycha po deszczu i jest bardziej podatna na zakażenie grzybowe. Gorsze jest także doświetlenie dojrzewających owoców.


  Pozostawiony pęd boczny tworzy nowe rozgałęzienie.
  Należy kontrolować ilość pozostawionych rozgałęzień


  Okres wegetacji pomidora jest długi. W naszym klimacie jesienne chłody (i przymrozki) zastaną roślinę w pełni kwitnienia i różnego stopnia dojrzałości owoców. Wszystkie boczne pędy pobierają cenne składniki pokarmowe z rośliny i tworzą zbędne owoce, które nigdy nie dojrzeją z uwagi na ograniczony czas uprawy pomidorów w gruncie.
  Stosujemy zabiegi ograniczające wzrost krzyków do określonej ilości pędów. Zostawiamy grona, które na pewno dojrzeją.
  Systematycznie usuwamy pędy boczne i prowadzimy pomidory na 1, 2 ostatecznie 3 pędy.


  Krzaki pomidora prowadzone na jeden pęd


  Pielęgnacja
  Przez cale lato usuwamy niechciane pędy, podwiązujemy krzaki, podlewamy, usuwamy chwasty i wzruszamy ziemie między roślinami. W połowie lata, dolne liście zaczynają częściowo zasychać. Usuwamy je, aby nie zarażały innych, zdrowych liści. Dzięki temu zabiegowi doświetlamy owoce i sprawiamy, że powietrze łatwiej krąży i osusza krzaki.

  Choroby grzybowe
  W przypadku wysokiej temperatury na przełomie czerwca i lipca, dużych opadów deszczu i utrzymującej się wysokiej wilgotności powietrza pomidor zostanie zaatakowany przez choroby grzybowe. Dotychczasowa praca pójdzie na marne jeśli zastosujemy fungicydów.
  Waszej decyzji pozostawiamy czy będziecie „eko-ogrodnikiem” i zaaplikujecie swoim uprawom dopuszczony w uprawach ekologicznych wodny roztwór soli miedzi i kwasu siarkowego, czy też wykorzystacie nowoczesne, bezpieczne dla pszczół produkty syntezy chemicznej.

  KOMENTARZE