• Maj

  2014-05-08

  Zabiegi

  W maju należy pamiętać o przerywaniu nadmiernie zagęszczonych siewek warzyw korzeniowych (rzodkiewka, burak) oraz sałat przeznaczonych do pikowania. W czasie bezdeszczowych dni obficie podlewamy młode nasadzenia i wschodzące rośliny. Systematycznie spulchniamy glebę i usuwamy pojawiające się chwasty.  Wysiewy

  W maju wysiewamy do gruntu: koper, pietruszkę naciową, wartościowe odmiany sałat tworzących główki przeznaczone do późniejszego pikowania oraz sałat liściowych. Warto zasiać jednoroczny cząber ogrodowy. Drobne listki cząbru jednorocznego są delikatniejsze i ciekawsze w smaku od jego wieloletniego kuzyna. Jest to doskonały dodatek do warzyw strączkowych. Fasolka szparagowa lub młody bób posypany świeżymi listkami cząbru smakuje znakomicie.

  Po 15 maja siejemy bazylię do gruntu. Z siewu otrzymamy mocniejsze rośliny niż ze słabych jakościowo sadzonek. Do konsumpcji zbieramy stożki wzrostu. Dzięki temu rośliny będą się obficie krzewić. Użytkować bazylię możemy aż do pierwszej mroźnej nocy, która zniszczy ciepłolubne krzewy. Majowe temperatury sprawią, że szybko wzejdzie kolendra, której nać jest dość trudno dostępna w handlu.

  W połowie miesiąca można już wysiewać fasolę szparagową i fasolę na suche ziarno. Sugerujemy rezygnacje z odmian tycznych z uwagi na kłopotliwość stosowania wysokich podpór na grządkach wyniesionych. Warto przemyśleć celowość upraw fasoli na suche ziarno. Taka uprawa "zablokuje" nam grządkę na zbyt długi czas.

  Jeśli nie posiadamy sadzonek dyni, cukinii, kabaczka możemy je po przymrozkach siać bezpośrednio do gruntu.

  Rozsady

  W maju możemy sadzać cebulę dymkę oraz szczególnie polecaną cebulę szalotkę.

  Po przejściu przymrozków od połowy miesiąca wysadzamy rozsadę pomidorów, selerów naciowych, papryki, bakłażanów oraz przygotowanych w doniczkach w kwietniu cukinii i dyni.

  O tej porze roku dostępne są rozmaite sadzonki warzyw: selery, pory, kapusty, kalafiory, kalarepy. Warzywa kapustne wydają się nazbyt kłopotliwe w uprawie z uwagi na występowanie szkodników. Do najczęściej spotykanych należy bielinek kapustnik. W sezonie kapusta, kalafiory, brokuły będą powszechnie dostępne i bardzo tanie. Być może lepiej zarezerwować miejsce na zioła, które są bardziej opłacalne w uprawie?

  W maju na targach i w marketach ogrodniczych dostępne są w wielkim wyborze sadzonki ziół: majeranek (roślina jednoroczna), cząber wieloletni, rozmaite gatunki mięty i szałwii, lubczyk, oregano, rozmaryn szczypior, estragon, tymianek itd. Warto posadzić zioła i korzystać z plonów aż do jesieni. Zioła wieloletnie (za wyjątkiem rozmarynu) przezimują w gruncie.

  Z roku na rok zwiększa się paleta odmian pomidorów dostępnych do sadzenia. Ciekawym eksperymentem może być uprawa odmian rzadkich i trudno spotykanych w handlu. Niestety koniecznością w uprawie pomidorów będzie przygotowanie palików podpierających sadzonki. Istnieją odmiany karłowe, niskie o sztywnych pędach nie wymagające podpór. W przypadku odmian karłowych zdarza się, że dojrzewające owoce pod własnym ciężarem przechylają roślinę, dotykają wilgotnej ziemi i psuja się. W takim przypadku konieczne będzie ściółkowanie gleby.


  KOMENTARZE